Jaguáři v lajně

V sobotu 22. dubna se ve Sportovní hale na pražském Třebešíně konalo čtvrté, tedy poslední kolo základní části letošní ligové sezóny. Kolo pořádal pod hlavičkou České Powerchair Hockey federace domácí tým New Cavaliers. I tentokrát se mohly zúčastnit všechny ligové týmy. Kromě pořádajícího týmu Kavalírů a našeho týmu Jaguárů to byli ještě SK Indians z Plzně a BlueSky Butterflies z Bratislavy.

Díky posouvání zápasů způsobeném jednou neúčastí týmu ze Slovenska během sezóny nás čekaly jen dva zápasy – zápas s bratislavským týmem, ale především zápas s naším hlavním tabulkovým rivalem – New Cavaliers. Na třetím kole v březnu jsme spolu nehráli, protože jsme odehráli tři ze čtyř vzájemných zápasů základní části už během prvních dvou kol v zimě, s výsledky jedna prohra, jedna remíza s prohrou v prodloužení a jedna výhra. Kavalíři tak na nás měli náskok dvou bodů a pokud bychom chtěli základní část sezóny vyhrát a do Play-off tak postoupit z prvního místa, museli bychom tento zápas vyhrát v základním čase. V Play-off se ale o titul Mistra ČR utká na dva vítězné zápasy právě první s druhým týmem v tabulce po základní části, takže na tomto pořadí v podstatě ve výsledku tolik nezáleží. I když samozřejmě, kdo sportuje, ten chce vyhrát.

Taky nás zajímalo, jak se náš tým posunul s novým konceptem tréninků, se kterým jsme začali před koncem roku, a který jsme zatím nemohli otestovat na žádném pro nás adekvátním soupeři. S Kavalíry jsme hráli naposledy v říjnu. Na toto kolo jsme navíc přijeli s další novinkou, kterou umožnilo výrazné zlepšení a vyrovnání všech našich střelců jak v technice, tak třeba v pohybu po hřišti, které přinesla právě nová koncepce a systém tréninků. Mohli jsme se rozdělit do třech „lajn“, které se střídají především jako celek, a jak ukázalo podrobné sledování a bodování několika faktorů, tyto lajny jsou vyrovnané a dokáží držet nastolený systém hry a taktiku. To mimo jiné ukázalo, že trenérka velmi dobře k sobě vybrala hráče do jednotlivých lajn – dobře si to sedlo.

Naším prvním soupeřem byl slovenský tým BlueSky Butterflies. Trenérka poslala na hřiště třetí lajnu – do brány Kristýna, téčka Radim a Jana, a hokejky Lukáš a Honza. A hráli jsme s vysazenou obranou. Slováci nastoupili v plné sestavě a stejně jako na každém kole, i teď opět ukázali posun. Dobrou taktiku týmu a stále se zlepšující techniku jednotlivých hráčů navíc posunula rychlost a možnosti jejich strojů. Několikrát se jim podařilo naší obranou proniknout a třikrát vystřelit na naši brankářku. Ovšem ani třetí lajna se nenechala zahanbit. Než nás v polovině druhého poločasu vystřídala první lajna (Kristýna, Iva a hokejky Honza, Pavel F. a Standa), tak kluci nastříleli 11 gólů. Skóre otevřel už v čase 0:18 Honza s asistencí Lukáše. Do konce prvního poločasu přidal Honza sám dva góly, Lukáš se trefil hned pětkrát, s jednou asistencí Honzy. Skóre v poločase tak bylo 8:0. Vlastně v totožném čase se otevřelo i skóre druhého poločasu, když se v čase 15:18 trefil hned po rozehrávce Honza (asistence Jana). Na další gól jsme si museli počkat, v čase 16:55 se trefil Lukáš (asistence Honza) a až v čase 20:22 přidal gól Honza. Soupeř zlepšil obranu. Lajny se vystřídali a na další gól Honzovi už nahrál Standa (24:08). Do konce zápasu padly ještě tři branky, které si kluci pěkně rozdělili – Pavel, asistence Standa (24:44), Honza, asistence Standa (26:40) a Standa, asistence Pavel (27:41). Náš první zápas jsme tak vyhráli 15:0. Na soupeřovu bránu jsme poslali hned 48 střel.

Naším druhým soupeřem byli New Cavaliers – náš hlavní rival této, ale i minulé sezóny. Na hřiště nastoupila naše první lajna – Kristýna, téčko Iva a hokejky Standa, Honza a Pavel F.. Celý den byl ve znamení vysazené obrany, bohužel se v našem výkonu ale projevila dlouhá herní pauza se soupeřem se srovnatelným herním tempem. Skóre zápasu otevřel soupeř – v čase 3:50 se trefil Jiří Táborský ml.. Za necelou minutu pak zvýšil na 2:0. Další gól padl až v čase 5:10, když se po asistenci Honzy trefil Standa. V čase 7:24 ale opět na dvoubrankový rozdíl odskočil soupeř. Na to v čase 7:39 odpověděl gólem po nahrávce od Pavla Honza. V čase 10:27 pak na 3:3 vyrovnal Standa (asistence Pavel). Jenže ani ne za 10 sekund soupeř opět odskočil. Na konci prvního poločasu jsme prohrávali dokonce 6:3, když Jírka přidal další dvě trefy do naší brány. V druhém poločase už si naše hra začala sedat. Ivu, která už byla dost obouchaná, vystřídala Jana. A ke konci poločasu pak Pavla F. vystřídal Lukáš, a tím se z první lajny stala druhá. Na 6:4 snížil v devatenácté minutě Honza (asistence Standa) a v čase 21:26 pak na 6:5 Standa sám. To už si vzal soupeř oddechový čas. V čase 25:12 se pak soupeřovi opět povedlo odskočit na dvoubrankový rozdíl. Na začátku poslední minuty se podařilo Standovi upravit skóre na 7:6, ale jinak už se nestihlo nic. Do závěrečného Play-off tak půjdeme, stejně jako loni, z druhého místa. Soupeře jsme sice přestříleli 19:15, ale bohužel především Jirka Táborský ml. měl skvělou střeleckou formu a naše brankářka byla asi zaskočená vysazenou obranou a přesnými střelami z dálky… Nicméně v Play-off se startuje od začátku a nic není dané.

Základní část sezóny 2022/2023 je tedy za námi. Pro Jaguáry to byl rok plný změn – nejdřív odešel hráč základní sestavy, na jehož hře byla do jisté míry založená i hra jeho spoluhráčů, do týmu se pořád zapojoval stále ještě nový hráč Pavel F., Jana se natrvalo přestěhovala z brány do pole, Standa se stal kapitánem a přesedlal na nový sportovní vozík… tým se prostě změnil, takže se musela změnit i naše hra. Ke konci roku tak přišla trenérka s novou koncepcí tréninků – nová cvičení a nové systémy hry. Navíc k nám do klubu přišly děti a vznikl dětský tým, se kterým se teď dělíme o tělocvičnu – o to intenzivnější naše tréninky jsou. A výsledky vypadají dobře.

O tom, že máme vyrovnané hráče, takže nemusíme hru zakládat pouze na jednom talentu, svědčí i celková tabulka Kanadského bodování – všichni naši čtyři střelci se seřadili do šestého místa. Standa obsadil druhé místo s 69 body – z toho dal 41 gólů, ale především u 28 gólů asistoval, čímž se stal nejvíce asistujícím hráčem sezóny. Na třetím místě se s 44 body umístil Lukáš (40 gólů a 4 asistence). Hned za ním je pak se 41 body Honza (20 gólů a 21 asistencí). Na šestém místě je náš pořád nejmladší hráč Pavel F. se 34 body (17 gólů a 17 asistencí). Kristýna byla nejlepší brankářka sezóny. Iva s Janou si v tabulce připsaly aspoň po bodu za asistence, ale na hřišti se začal prosazovat i Radim a na novém vozíku se ukázal i Pavel Š..

Děkujeme naší trenérce, která pořád vnáší do naší hry nové prvky a věnuje se nám. Děkujeme i všem našim asistentům, technikovi, pomocníkům a fanouškům.

Držte nám palce v Play-off, ať se nám i letos povede obhájit titul Mistrů.