Jak si Jaguáři zastříleli na třetím kole

Po dlouhé zimní ligové přestávce, která se už zdála být nekonečná, stejně jako letošní zima, se v sobotu 11. března konečně rozjela jarní část naší ligové soutěže. I když teda počasí venku, a hlavně teplota v hale jaro opravdu nepřipomínala. Třetí ligové kolo se konalo ve sportovní hale v pražském Radotíně a pořádal ho pod hlavičkou České federace Powerchair Hockey náš klub EWSC Praha. Kola se zúčastnily všechny tři české týmy – vedle našeho týmu Jaguárů to byl také tým New Cavaliers Praha a SK Indians Plzeň – a přijel i slovenský tým BlueSky Butterflies Bratislava, které na tomto kole čekalo několik dohrávek za kolo první, na kterém nemohli být.

Byli jsme zvědaví, jak nám to po dlouhé herní pauze půjde. Samozřejmě jsme poctivě trénovali, dokonce máme novou koncepci tréninků, se kterou přišla naše trenérka Andrea a opět tak přiblížila náš sport florbalu lidí bez handicapu, ale trénink přece jen není zápas a spoustu situací ze hry prostě simulovat nejde. Na tomto kole nás právě kvůli dohrávkám čekaly jen zápasy s tabulkově slabšími týmy – dva se slovenským týmem a jeden s týmem z Plzně – byla to tak ideální příležitost vyzkoušet si v praxi nové herní prvky a posuny po hřišti, které jsme začali trénovat v zimě.

Naším prvním soupeřem byl tým BlueSky Butterflies, který taky celou zimu poctivě trénoval, a navíc na tom začíná být lépe co se týče technického vybavení. Práce týmu a posun je tam znát každé kolo – už to zbývá všechno jen trochu zrychlit. První dva góly padly hned v první minutě zápasu a trefil se po samostatné akci Honza. Zkráceně – vyhráli jsme 16:0. Brankář soupeře musel zasahovat čtyřicetkrát, zatímco naše brankářka Kristýna jen pětkrát. Góly si kluci rozdělili následovně – Standa se trefil sedmkrát (třikrát mu asistoval Pavel F.), čtyři góly si připsal Lukáš (tři asistence Standy a jedna přihrávka od Pavla F.), tři góly bez asistencí Honza a dvakrát se trefil Pavel F. a také bez asistence. Na tomto zápase bylo ale obzvláště důležité okamžité převedení naposledy trénované taktiky do zápasové praxe a její udržení po celý zápas. Takhle rychle se nám to možná ještě nikdy nepovedlo, takže nová koncepce tréninků se osvědčila. I když jsme hráli proti herně mnohem méně zkušenému soupeři, tak díky krásným florbalovým akcím bylo na co koukat. A to i díky tomu, že Slováci nehrají špatně a taktika je tam vidět. Trenérka byla spokojená. A my taky.

Naším druhým soupeřem dne byl plzeňský tým Indians. Na výkon tohoto týmu jsme byli zvědaví, protože dle zpráv zintenzívněli tréninky a také částečně obměnili sportovní vozíky. Jak se říká – lepší být připraven než zaskočen. Nicméně zaskočeni jsme nebyli a ani jsme nezaznamenali ve hře Indiánů nějaké výraznější změny. Nám se naopak opět podařilo od začátku držet nový herní systém, a i tady to neslo své ovoce. Než se soupeř dostal ve 14. minutě ke svému prvnímu, a vlastně i jedinému gólu, tak už jsme vedli 5:0. Naším střelcem prvního poločasu se stal náš stále nejnovější hráč Pavel F., když se trefil hned čtyřikrát (dvě asistence Standy, jednou nahrál Honza), pátý gól přidal Standa a pro změnu mu nahrál Pavel. Ve druhé polovině zápasu se střílelo ještě víc – čtyřikrát se trefil Standa (tři asistence si rozdělily Pavel, Honza a Lukáš), dvakrát Honza (asistence Standa a Pavel), jeden gól přidal Lukáš (asistence Pavel) a v čase 28:55 uzavřel nikdo jiný, než kdo zápas gólově otevřel – Pavel. Vyhráli jsme 13:1. Naše brankářka Kristýna musela zasahovat jedenáctkrát, zatímco brankáři soupeře hned 26.

Třetí zápas dne jsme hráli opět proti bratislavskému týmu. Tentokrát už na našem výkonu byla vidět únava a to, že náš nový herní systém je opravdu nový, a tedy ještě ho potřebujeme usadit a automatizovat. Nakonec to trenérka celé změnila a hráli jsme se dvěma „téčky“ v poli. Do hry se dostal i Pavel Š., který poprvé v zápase testoval svůj nový sportovní vozík Ultina. Sice jsme vyhráli přesvědčivě 13:0, ale během zápasu jsme se uchýlili ke starým herním stereotypům. Únava se jistě podepsala i na výkonu soupeře, protože kvůli dohrávkám měli za sebou více zápasů. K vidění ale byly i hezké akce. První poločas skončil 8:0. Třikrát se trefili Pavel F. (dvě asistence Honza a Standa) i Standa (pokaždé přihrával Honza) a dva góly přidal Honza (jednou přihrál Standa). Ve druhé polovině přidal sám Standa tři góly a na jeden gól nahrál Lukášovi. Jeden gól si soupeř srazil do brány bohužel sám. Kristýna musela v bráně zasahovat jednou, brankář protivníků hned 33.

Na třetím kole jsme dohrávali zápas s Bluesky Butterflies za první kolo, na kterém nebyli a my tehdy místo toho hráli dvakrát s Indiány, ale především s naším hlavním tabulkovým soupeřem – Kavalíry. Na tomto kole jsme tedy s Kavalíry nehráli. Máme za sebou tři vzájemné zápasy – jedna prohra, jedna remíza a jedna výhra – a zbývá poslední kolo základní části ligového ročníku 22/23. O vítězi základní části se tedy rozhodne tam.

Děkujeme naší trenérce Andree, která na trénincích „nehandicapovaných“ florbalistů načerpala novou inspiraci a tréninková cvičení dokázala upravit pro nás, stejně jako nové herní systémy, prvky a taktiky. Je to pro hráče zase nový náboj a motivace. Jsme rádi, že se naše hra pořád mění a vyvíjí, protože hrát florbal třeba deset let stejně by nás nebavilo. A hlavně by nám florbalová Evropa úplně odjela. Děkujeme i všem našim asistentům, pomocníkům a technikovi, bez kterých by to nešlo. Také děkujeme strážníkům Městské policie Praha, kteří nám dlouhodobě pomáhají. Máme také radost, že se třetího kola mohl účastnit šéf Komise rozhodčích IPCH Davor Matijasevič, který v sobotu působil v roli delegáta. V neděli pak na semináři rozebíral různé situace s našimi rozhodčími. Vítáme všechno, co pomůže zlepšit úroveň naší ligové soutěže.

Těšíme se na čtvrté kolo.