Jaguáři jezdí dvojitě

V sobotu 11. prosince se ve Sportovní hale na Třebešíně konal opět Turnaj dvojic. Jak již víte, je to stále oblíbenější odnož našeho sportu Powerchair Hockey. Od posledního turnaje, který se konal v ono pro Dvojky krásné datum 22.2.2020, uplynul neuvěřitelný rok a 10 měsíců. Turnaj dvojic uzavírá zimní a otevírá jarní sezónu, takže jsme kvůli Covidu o dva turnaje přišli. Naštěstí tento se mohl v rámci mantinelů – a tentokrát nemyslíme jen mantinely na hřišti – uskutečnit. Takže letošní vydání se konalo po 22 měsících. A zase dvojky. No nic, uzavřeme toto numerologické okénko a pojďme si shrnout turnaj.

Tentokráte se turnaje zúčastnilo 8 dvojic a stihly se utkat systémem každý s každým. Z našeho týmu Jaguárů přišly zabojovat tyto dvojice: již tradiční dvojka a obhajovatelé vítězství z předchozích vydání turnaje – Iva Zemková + Stanislav Cimpa. Ve složení ostatních dvojek ale došlo ke změnám, protože ač Turnaj dvojic nebazíruje na klubové příslušnosti, my ho v týmu pojímáme především jako skvělý trénink, který se nám pak hodí v ligových a dalších týmových zápasech. Jana Stárková se tak dala do dvojice s Lukášem Zuzánkem, Jan Hašlar s Radimem Navrátilem a Kristýna Budská se domluvila s naším nováčkem Pavlem Florianem, který má za sebou teprve prvních pár tréninků.

Z týmu New Cavaliers přijely dvojky Michaela Brabcová + Jiří Táborský st. a nová dvojka Jiří Táborský ml. + Ondřej Tomeš. Z týmu SK Indians Plzeň pak Jan Thenot + Dan Úporský. Až se Slovenska přijela další již ustálená dvojice – Peter Lovaš + Norbert Suchánek. Každou dvojici tedy čekalo za den sedm zápasů 2×10 minut. Celkem velká porce, ale vrhli jsme se do toho s chutí.

V tomto čtvrtém vydání se o vítězství podle předpokladů poprali favorité Iva Zemková + Stanislav Cimpa a Michaela Brabcová + Jiří Táborský st. Oba týmy všechny své zápasy přesvědčivě vyhráli, ale ani jejich vzájemný zápas nerozhodl, protože skončil remízou. A tak rozhodly až počty mimo hřiště. Míša s Jirkou dali za turnaj celkem 97 gólů a obdrželi jich 24. Iva se Standou dali gólů o sedmnáct víc, tedy 114, ale 44 jich obdrželi. Rozhodovalo číslo po odečtení gólů obdržených od těch vstřelených, takže poměrem 73:70 si první místo tentokráte brala těsně kavalírská dvojka, která podle čísel zapracovala především na obraně. Na třetím místě se umístila dvojice Jiří Táborský ml. + Ondřej Tomeš – 66 vstřelených, ale 68 gólů obdržených jim sice dal záporný výsledek -2, ale vzhledem k tomu, že tým na čtvrtém místě porazili ve vzájemném napínavém posledním zápase dne, tak vyhráli zaslouženě na body. Na čtvrtém místě se tedy umístila dvojice Jana Stárková + Lukáš Zuzánek, s rozdílem mezi vstřelenými (72) a obdrženými (64) góly 8 se jako třetí a tím i poslední dvojice udrželi v kladných číslech.

Další jaguárská dvojice Kristýna Budská + Pavel Florian, kteří si pro turnaj říkali Čmeláci, obsadila sedmé místo. Dařilo se jim nad očekávání vzhledem k tomu, že Pavel je ve sportu úplný nováček. Vstřelili 39 gólů, dostali jich ale 90. Ačkoliv šestou slovenskou dvojici ve vzájemném zápase porazili 9:7 a měli shodně po jedné výhře, tak opět rozhodoval rozdíl ve skóre. Slovenský tým vstřelil 42 gólů a obdrželi jich 71, takže vyhráli poměrem -29:-51. Na osmém místě nakonec skončil náš tým Jezevců – Jan Hašlar + Radim Navrátil, který měl dva body stejně jako dvě předcházející dvojice, ale rozdíl mezi vstřelenými (58) a obdrženými (113) brankami -55 je bohužel zařadilo na poslední místo.

Turnaj dvojic je charakteristický tím, že tady proti sobě nestojí týmy s pěti hráči, ale jen se dvěma. Hráč s klasickou hokejkou a hráč s T-stick vytvoří dvojku a na menším hřišti jdou do boje proti druhé dvojce. Až na drobné úpravy pravidel je to stejný sport, a přitom jiný – méně hráčů a menší hřiště přináší trochu jinou dynamiku. Aby byla dvojka úspěšná, musí být spoluhráči dobře sehraní. Také je kladen větší důraz na individuální schopnosti a dovednosti každého hráče, protože hráč s klasickou holí se tady ze situací nemůže tak snadno vyvléknout tím, že někomu přihraje, nebo že někde čeká na přihrávku. Hráč s T-stick se snaží mu vytvořit prostor, dát mu nějaké možnosti, ale míček musí mít pod kontrolou hokejka. Hráč se tady naučí, že další spoluhráče nemá na hřišti proto, aby se za ně schoval, ale že se o ně může opřít, a to musí platit obousměrně. Právě proto je tato hra ve dvojicích skvělý trénink pro hru celého týmu.

Děkujeme všem, díky kterým se Turnaj dvojic mohl uskutečnit, a kteří se ho zúčastnili. Speciální dík patří strážníkům útvaru prevence kriminality Městské policie Hl. m. Prahy za pomoc s organizací turnaje. Těšíme se na další vydání turnaje, které snad bude dříve než za 22 měsíců.