Po roce opět poprvé

V sobotu 2. října se v Praze ve Sportovní hale na Třebešíně konalo první kolo nového ročníku České Powerchair hockey ligy. Bylo to pro nás takové dejavu, protože to bylo skoro na den rok přesně, co jsme na stejném místě s nadějí startovali ročník 2020/21. A pak koronavirus, ten samý, co nám přerušil a anuloval sezónu 2019/20, zastavil i ročník minulý – prvním kolem to začalo i skončilo. A rok nebylo kromě pár tréninků a letního soustředění nic. Letos vypadá situace lépe, takže doufáme, že budeme moct hrát a nic nás nezastaví.

V sobotu jsme tedy opět startovali novou sezónu, ale jinak byli Jaguáři v úplně jiné situaci než loni. Loni jsme nastupovali se dvěma týmy Jaguárů – White a Black, a oba naše týmy loňské první kolo s převahou ovládly. Letos jsme nastoupili opět s jedním týmem Jaguárů, protože Jirka se po dvou letech vrátil do týmu New Cavaliers, takže už dva rovnocenné týmy nesložíme. Spolu s vypadnutím z herní praxe nás to jako dlouhodobé favority stavělo do těžké pozice. I tak jsme byli ale natěšení, že se konečně můžeme vrátit do sportovního života a postupně snad i zpět do naší herní rutiny a praxe.

Den začínal naším zápasem se slovenským týmem Bluesky Butterflies Bratislava. Slovenský tým se naposledy účastnil třetího kola sezóny 2019/20 než byla kvůli koronaviru zrušena. Na loňské první kolo přijet nemohli. Takže v sobotu jsme s nimi hráli po roce a půl. A Slováci nezaháleli a bylo to hned vidět. Jejich hra se opět posunula a zlepšila. Sice jsme vyhráli 18:1, ale ta převaha nebyla tak výrazná jako dřív. Standa si připsal 7 gólů a 6 asistencí, Honza si připsal 5 gólů a tři asistence, Lukáš 4 góly a dvě asistence a Denis si připsal 2 góly a jednu asistenci. Slovenskému soupeři se navíc na začátku druhého poločasu také podařilo po kombinaci dát jeden gól. Naši bránu ohrozili celkem devíti střelami, zatímco my jsme donutili jejich brankáře k 38 zákrokům.

Po dvouzápasové pauze přišlo na řadu utkání s New Cavaliers Praha. Tento tým byl před lety náš hlavní rival a naše vzájemné zápasy byly vždy vyrovnané a vypjaté. Vypadá to, že v této sezóně se tento trend vrátil. A svým způsobem jsme si k tomu pomohli sami – dva roky jsme intenzivně pracovali na rozvoji mladého hráče, který se rozhodl letos nastoupit právě za Kavalíry. Pro nás to znamená konkurenci, která nám v lize chyběla jako nutná motivace k větší práci na sobě.

Skóre otevřel Standa už ve druhé minutě a Kavalírům se podařilo vyrovnat na 1:1 až v minutě desáté. Na začátku 13. minuty Standa opět zvýšil na 2:1 a do konce poločasu už se skóre neměnilo. Hra byla ale rychlá, místy vyhrocená, a ne zrovna bezkontaktní. Druhý poločas začali lépe Kavalíři, když v 17. minutě přidali hned dva góly a rázem se dostali do vedení 3:2. Ve 27. minutě sice Standa dal krásný gól přímo z rozehrávky, ale rozhodčím se zdálo, že měl příliš vysoký došvih hole a gól neuznali. Standu navíc vzápětí poslali na trestnou lavici s dvouminutovým trestem, protože už měl jednu zelenou kartu za faul v prvním poločase, a protože se ve vypjaté atmosféře neudržel a hlasitě reagoval na nepotrestanou hru vysokou holí soupeře, která navíc přímo ohrožovala naši kapitánku. V poslední minutě zápasu Standa objížděl branku soupeře s úmyslem zasunout míček za záda brankářky, ta ovšem při couvání branku posunula. Rozhodčí posunutí brány potrestali zelenou kartou a ne penaltou, protože prý nešlo o gólovou situaci. V čase 29:39 se Standovi s asistencí Denise přesto podařilo vyrovnat na 3:3. Zápas šel tedy do prodloužení, ve kterém se Kavalírům vzápětí podařilo dát gól – celý zápas skvěle chytající brankářka Kristýna nezvládla včas vyjet – selhala technika nebo ruka. Od začátku velmi napínavý zápas jsme prohráli 3:4.

Poslední zápas jsme hráli proti SK Indians Plzeň. I tento zápas byl ve svižnějším tempu, naštěstí ale ne tak vypjatý jako zápas předešlý. Přesto jsme skóre otevřeli až ve 4. minutě, a to gólem Lukáše po asistenci Standy. Na začátku Indiáni po chybě v naší obraně vyrovnali. Naštěstí to byla jediná střela z těch čtyř střel, které vyslali na naši bránu, která v bráně taky skončila. Půl minuty před koncem poločasu Standa zvýšil na 2:1 a následně na 3:1 deset sekund po zahájení druhého poločasu. V 18. minutě skóroval Denis po asistenci Standy a ve 22. minutě na konečných 5:1 zvýšil už hodně unavený Standa. Vyhráli jsme 5:1.

Z prvního kola si tedy Jaguars připsali sedm bodů a jsou druzí za osmibodovými New Cavaliers. Nejlepší střelec i asistující hráč byl s horečkou hrající Standa. Nejlepší brankářka byla bezkonkurenčně Kristýna se skvělými 86 %. S naší hrou ale nemůžeme být spokojení, protože jsme ani zdaleka nepředvedli to, co od soustředění trénujeme, a co nám šlo mnohem lépe. V sobotu to vypadalo, jako bychom byli výpadkem herní a soutěžní praxe, která se získá jen v ostrých zápasech, zasaženi snad nejvíce. Nervozita a očekávání nás úplně svázaly. Určitě nám to dalo mnohem větší motivaci do dalších tréninků.

Děkujeme naší trenérce Andree, že se nám věnuje, a jejímu synovi Matějovi, který dorostl do role asistenta trenéra. Děkujeme i všem našim fanouškům, asistentům a pomocníkům.