Rozdvojení Jaguáři skočili do nového ročníku ligy

Léto je definitivně za námi a s přicházejícím podzimem se otevřela i podzimní část nové sezóny České Powerchair Hockey ligy 2019/2020. V sobotu 7. září se konalo první ligové kolo, které nese již tradiční podtitul Memoriál Petra Sulanského a Filipa Jakeše. Pořádal ho klub LENOX, z.s. se svým týmem SK indians Plzeň, tentokráte v Klatovech.

Letošní sezóna přináší nějaké změny a hlavně rozšíření. Do České ligy se zapojil tým BlueSky Butterflies Bratislava, který je zatím jediným Powerchair Hockey týmem na Slovensku a účast v naší lize mu tak pomůže k dalšímu rozvoji. Z ligy naopak odešel tým Red Dragons Praha, ale přesto nám počet týmů vzrostl – vznikl totiž tým Jaguars B. Ano, je to neuvěřitelné, ale jaguárů už je tolik, že jsme mohli složit dva týmy. Znamená to především víc herních příležitostí, a tím i zkušeností, pro nové a mladší hráče. Ligová kola ale zůstávají čtyři + páté kolo Play-off – musel se tedy trochu upravit herní systém – každý tým si s každým během celé sezóny zahraje třikrát a program zápasů je na každém kole trochu jiný. Liga tak letos získala trochu jiný náboj a atmosféru. První kolo Jaguáři odstartovali trochu kuriózně – „bratrovražedným“ soubojem – Jaguars A proti Jaguars B. Jaguars A letos hrají ve složení: kapitánka Iva, Denis, Honza, Jana v bráně, Jarda, Markéta a Standa; v dresu Jaguars B se představili: kapitánka a brankářka Kristýna, Jiřík, Lukáš, Pavel a Radim. Honza byl na tomto kole tzv. „klouzavý hráč“. To znamená, že v dalších zápasech našeho nového týmu vypomáhal se střídáním hráčů. Jsme sice pořád jeden velký tým Jaguárů, ale na hřišti jsme standardní soupeři, nechceme vytvářet nějakou karikaturu ligy tím, že nebudeme hrát „naplno“. A podle toho jsme všichni k zápasu také přistoupili. Tým B hned ve svém prvním zápase ukázal, že i s nimi budou muset všichni počítat. V nové sestavě za sebou měli jen jeden trénink, ale jejich hra dávala smysl. Osmkrát ohrozili bránu „Áčka“ pěknými akcemi. Přesto naše „Áčko“ dostálo svému postavení v historii české ligy a své nováčky přehrál 20:0. Pro brankářku „béčka“ to byl tak trochu křest ohněm – letělo na ní hned 66 střel. To za svou dosavadní kariéru nezažila. Dalším zápasem dne pro jaguáry, tentokrát tým B, bylo utkání s domácími Indians. Celý tým „áčka“ s napětím očekával, jak to náš druhý tým zvládne, a snažili jsme se jim vytvořit dobrou atmosféru. Začali skvěle. První gól zápasu sice vstřelil soupeř už v první minutě, ale náš nejmladší střelec ve čtvrté minutě vyrovnal na 1:1. Poté se hrálo neuvěřitelných pět minut vyrovnaně, když loňští ligoví finalisté nebyli schopní projít obranou ligových benjamínků. Až v deváté minutě navýšil Jan Vaněk a na 3:1 v první polovině pak navýšil Michal Enge. V druhé půlce už se Jaguárům dát gól nepodařilo. Na bránu Indiánů Jaguáři vyslali 14 střel, na tu jejich letělo střel 33, ale přesto ubránili a získali skvělý výsledek 6:1. To je skvělý příslib toho, co s tímto týmem dokáže udělat další trénink a podpora. Letos to trochu vypadá na jaguáří záplavu na hřišti, protože jen co hřiště opustily černo-bílé dresy, nastoupily bílo-černé dresy. Jaguars A proti New Cavaliers. Zápas otevřel Denis gólem ve třetí minutě, a další gól, na 1:1 padl až v minutě osmé. Cavaliers totiž vytáhli taktiku velmi pasivní obrany, která spočívala ve vytvoření těžko proniknutelné hradby čtyř vozíků kolem brankáře, nikdo nevyjížděl. Takže moc nebylo co a s kým hrát, protože pálit bezhlavě do hradby nebudeme. Bylo to tedy hlavně o taktice hledání mezer a přece jen rozpohybováním soupeře a přiměním ho, aby s námi „hrál“. Což se nám podařilo a nakonec se hrálo. Do šancí se dostal i soupeř. Na konci první poloviny jsme ale vedli už 5:1. Všechny čtyři góly vstřelil Standa. V druhé polovině se za Kavalíry dvakrát trefila Michaela Brabcová, ale Standa také přidal dva góly, a Honza také. Vyhráli jsme tedy 9:3. Na naši bránu letělo 17 střel, na tu soupeřovu 22. Hned po zápase „áčka“ se na hřiště vrátilo jaguáří „béčko“. Soupeřem jim tentokrát byli další nováčci – BlueSky Butterflies ze Slovenska. Hlavním střelcem první poloviny zápasu byl Honza, který do tohoto utkání vklouznul už rozehraný. I přes dobrou hru Jaguáři v první polovině vedli 6:0 – pět gólů dal Honza a jednou se trefil Lukáš. Druhou polovinu ale odstartovali gólem Slováci, když se trefil Michal Sedlák. Jirka ale přidal další dva góly a Lukáš jeden, než zase skórovali Slováci – opět Michal Sedlák. Ve 20. minutě padli další dva góly – trefil se Jirka a hned nato opět Michal Sedlák. 9:3. Týmu BlueSky Butterflies už se do konce zápasu snížit náskok Jaguárů nepodařilo, ti naopak ještě zvýšili na konečných 13:3. Dvakrát se trefil Jirka a jednou Lukáš. Soupeř bránu Jaguárů ohrozil dvanáctkrát, Jaguárům se podařilo vystřelit 24 střel na soupeřovu bránu. Den prvního kola uzavíral zápas mezi finalisty loňského Play-off – Jaguars A a Sk Indians. Zápas otevřel rychlou brankou Jan Vaněk a srovnat se Standovi podařilo za minutu, jenže vzápětí se Jan Vaněk opět trefil. A pak se Indiáni dali do urputného bránění. Pokud se nám obrana Kavalírů zdála pasivní a statická, tak Indiáni tuto novou „strategii“ dotáhli k dokonalosti. Na 2:2 vyrovnal Denis až v sedmé minutě. V 11. a 14. minutě se Standovi podařilo najít díru v obraně a zvýšil na 4:2. Ve 14. minutě snížili Indiáni na 3:4 po samostatném nájezdu jako trest za posunutí brány brankářkou. A do konce první poloviny už se skóre neměnilo. Publikum nejspíš čekalo v druhé polovině drama, ale Indiánská taktika pasivní obrany na brankovišti úspěch neslavila. Dobrovolně totiž odevzdali míček a tím celý zápas do našich rukou a sami žádnou hru netvořili. A my tvořit umíme a chceme hrát. V druhé polovině tak Indiáni nedali ani jeden gól. My naopak přidali hned osm dalších gólů – jednou se trefil Denis a sedmkrát Standa. Soupeře jsme přestříleli 34:13 a vyhráli 12:3. Jaguars A tak vyhráli všechny své zápasy a získali 9 bodů, a Jaguars B se na ligové scéně představili v dobrém světle – zapsali si dokonce jednu výhru za 3 body do tabulky a skvělý výsledek proti domácímu celku. O celkové převaze týmů Jaguars vypovídají i statistiky – dvě nejlepší brankářky ligového kola byla Jana z jaguářího „áčka“ a Kristýna z jaguářího „béčka“. Statistiku střelců a kanadského bodování samozřejmě ovládl Standa – 32 gólů a 5 asistencí. Honza si ve dvou dresech připsal 10 gólů a pět asistencí; Denis, i přesto, že byl otloukánkem kola, stihl dát čtyři góly a na dva nahrát. Markéta měla pět asistencí. A za tým „Bé“ si Jirka zapsal 6 gólů a dvě asistence a Lukáš tři góly a na jeden nahrál. Teď nás čeká spoustu tréninkových hodin, abychom naši hru zase o kus posunuli. Děkujeme naší trenérce, která teď trénuje dva týmy. Přidal se k ní Jarda, který pomáhá vést naše „béčko“. Děkujeme i našim fanouškům, asistentům, fotografům, kteří nás podporují. Těšíme se na další kolo.