Pravidla

Powerchair Hockey je kolektivní hra, jejímž cílem je dát víc gólů než soupeř a to v rámci pravidel, na jejichž dodržování dohlíží dva rozhodčí.

Hřiště má klasický tvar, je ohraničeno mantinely, které jsou vysoké 20 cm a všechny rohy musí být zakulacené. Hrací pole je rozděleno několika čárami do různých zón. Na hřišti se nacházejí dvě brány, které mají atypický rozměr 250x20x40 a před ní se nachází půlkruh, který ohraničuje brankoviště.

Hraje se pouze na elektrickém vozíku, pro který platí podmínka, že pod ním musí volně projít míček a nesmí jezdit rychleji než 15 km/h. Hraje se s klasickým míčkem a hokejkami na florbal. Hráči, kteří nemohou hrát s klasickou hokejkou, mohou hrát s tzv. T-stick hokejkou, což je konstrukce připevněná k přední části vozíku.

Tým se skládá z pěti hráčů na hřišti a maximálně 5 dalších hráčů na střídačce. Brankář a minimálně jeden další hráč na hřišti musí používat T-stick hokejku. Tým může mít na své střídačce jednoho trenéra a jednoho asistenta trenéra a ti mohou během utkání hráče neomezeně střídat, ovšem pouze při přerušení hry.

Hrací čas je rozdělen na dvě poloviny, které trvají maximálně 20 minut čistého času. Během poločasu je možné vzít si jeden jednominutový oddechový čas. Pokud zápas skončí nerozhodně, nastaví se čas o dalších 10 minut a hraje se systémem „náhlá smrt“. Když nedojde ani v nastavení k rozhodnutí utkání, následují jako obvykle penaltové série.

EWH je specifická tím, že se míček nesmí hrát výše než do výšky 20 cm. Hráč (včetně brankáře) smí míček hrát jen čepelí hokejky, T-stickou nebo vozíkem. V brankovišti smí míček hrát pouze brankář. Je zakázáno hákování hokejek, atakování protihráče hokejkou, házení hokejky, narážení, vysoká hůl a další běžná provinění proti pravidlům.

Gól, který padne z odrazu, platí, ovšem ne z odrazu od rozhodčího. Také neplatí gól vstřelený z poloviny hřiště soupeře, tj. zpoza půlící čáry, pokud není tečován.

Pokud dojde k porušení pravidel, následují i v EWH tresty, které mají i zde podobu karet. Zelená karta je varování, žlutá dvouminutový trest a červená vyloučení do konce utkání. Dalším trestem je penalta (trestné střílení), která se rozehrává ze středového bodu.

Pokud Vás zajímají větší podrobnosti, tak zde máte možnost prohlédnout a přečíst si celá mezinárodní pravidla.