Jaguáři jedou ve dvojičkách

Jaguáři se rozhodli Den boje za svobodu a demokracii pojmout stylově a slavit tím, co nás baví, a čemu bychom se jen těžko mohli věnovat, kdyby se před třiceti lety nezměnil režim, a tím i celkový přístup k lidem s handicapem. V neděli 17. listopadu proběhl ve Sportovní hale na Třebešíně Turnaj dvojic – hra dva na dva, což je nová odnož naší hry Powerchair Hockey. A většina hráčů z obou týmů Jaguars si to samozřejmě nemohli nechat ujít. „Dvojky“ jsou hra, při které proti sobě stojí dvojice složená z hráče s klasickou florbalovou holí a hráče s tzn. T-stick, a která vznikla v Dánsku. Kromě země svého vzniku se hraje jen u nás. Listopadový turnaj byl už druhý a v únoru se chystá třetí vydání. Touto zajímavou obměnou Powerchair Hockey, která je i výborným tréninkem schopností do klasické hry, tak vyplňujeme zimní pauzu.

Turnaje se účastnilo deset dvojic rozdělených do dvou základních skupin. Z týmů Jaguars se zúčastnilo hned devět hráčů a vytvořili dvojice: I. Zemková + S. Cimpa, J. Stárková + J. Táborský ml., K. Budská + M. Novotná, J. Novotný + J. Hašlar. Jelikož na Turnaji dvojic nezáleží na klubové příslušnosti, tak se mohl Lukáš Zuzánek z týmu Jaguars B pro turnaj dvojic dohodnout s Danem Úporským z týmu SK Indians Plzeň na vytvoření dvojice. Ivu, Standu, Kristýnu a Markétu ve skupině A ještě doplnily dvojice J. Kodadová + J. Vaněk a V. Srnec + J. Kubový – všichni z týmu SK Indians a dvojice z týmu New Cavaliers O. Tomeš + A. Jurčička. Janu, Jirku, Honzu, Jardu a Lukáše ve slupině B kromě Dana doplnili ještě M. Brabcová + J. Táborský st. z týmu New Cavaliers a L. Kroupa + J. Thenot z týmu SK Indians.

Zatímco skupina A měla jasného favorita, a to dvojici I. Zemková + S. Cimpa, a podle toho také boje v ní dopadly, skupina B byla podstatně zamotanější, když hned tři týmy skončily se stejným počtem bodů a konečné pořadí určil až rozdíl ve skóre. Skupinu B nakonec vyhrála dvojice M. Brabcová + J. Táborský st. A postoupili tak rovnou do semifinále stejně jako Iva a Standa ze skupiny A. Druhé ze skupiny B – Janu a Jiříka – čekalo čtvrtfinále s třetí dvojicí ze skupiny A, což byly Kristýna s Markétou. Trochu kuriózní utkání syna s mámou Jirka zvládl a jeho dvojka vyhrála těsně 9:7. Druzí ze skupiny A – J. Kodadová + J. Vaněk se ve čtvrtfinále utkali se třetími ze skupiny B – Honzou a Jardou. Jarda a Honza však museli velmi slibně rozehrané čtvrtfinále vzdát kvůli poruše Jardova vozíku.

První semifinále si tak přímo postoupivší Iva a Standa zahráli proti Janě a Jiříkovi a tento uvolněný, ale pěkný zápas podle očekávání vyhráli hladce 19:12. Druhé semifinále, ve kterém se proti sobě postavily dvojice M. Brabcová + J. Táborský a J. Kodadová + J. Vaněk bylo podstatně vypjatější a napínavější. O finalistech rozhodly až penalty a šťastnější byla indiánská dvojice (11:10). Kavalírská dvojice M. Brabcová + J. Táborský tak šla do boje o třetí místo s Janou a Jiříkem. Tyto dvojice se utkali už v základní skupině a Jana a Jiřík porazili dvojku, ve které hrál Jiříkův táta, 12:8. Žádný zápas ale není stejný, a tady to platilo dvojnásobně. Zápas byl velmi vypjatý a na malém Jaguárovi se určitě podepsala i únava po náročném dni. Do poslední chvíle napínavý a vyrovnaný zápas skončil 7:6 pro Michaelu a Jiřího. Druhé semifinále a boj o třetí místo byly v podstatě vyvrcholením dne, protože finále mezi dvojicí Iva + Standa a J. Kodadová a J, Vaněk napínavou podívanou nepřineslo, i když bylo k vidění plno pěkných akcí a gólů. Standa s Ivou zápas od začátku kontrolovali a vyhráli 17:11.

Od prvního vydání Turnaje dvojic v únoru ukázali v neděli všichni hráči z týmů Jaguars velký posun. Kromě Jiříka, který se ve svých deseti letech herně posouvá snad každým tréninkem a na tomto turnaji strčil do kapsy plno o desetiletí starších hráčů, se zlepšila i Kristýna, která na novém sportovním vozíku a plným nasazením v týmu B vybrousila své schopnosti brankáře. Dvojice Kristýna a Markéta, která už je také sebevědomou hráčkou, se umístila na pátém místě před trochu nešťastným Jardou a Honzou, které zastavila porucha vozíku. Dvojice Lukáš Zuzánek + Dan Úporský sice skončila na předposledním místě, ale vzhledem k tomu, že tito dva hráči spolu nikdy nehráli a nikdy nehráli ani hru dva na dva, tak předváděli pěkný výkon a lepšili se každým zápasem. Lukáš zrychlil a byl to pro něj skvělý trénink, který mu pomůže v jeho dalším rozvoji v týmu Jaguars B.

Už teď se těšíme na další Turnaj dvojic, který bude v únoru, a doufáme, že se zapojí co nejvíce hráčů z ostatních týmů.