Poprvé bylo EWH v Česku k vidění v květnu 2002 na Obchodní akademii v Janských Lázních díky místnímu vychovateli Petru Alinovi, který se již několik let v rámci své práce věnoval sportu zdravotně postižených, mimo jiné také florbalu. Společně se studentem Vojtěchem Kapčukem, který používal elektrický vozík, se zúčastnili mezinárodního setkání pod vedením DCIEWH v nizozemském městě Spanbroaku v dubnu 2002. Právě odtud si přivezli nejen nadšení pro tento nový sport ale i základní informace o něm, ukázkové video a především kontakty. Ale jak už to bývá, chvíli trvalo, než se tento sport rozšířil dále. Malá vlaštovka se sice objevila hned v červenci 2002, kdy se student OAJL o letních prázdninách setkal s Michalem Pragerem, který byl jedním ze zakladatelů prvního pražského klubu EWH. Ale trvalo ještě další rok, než byl pražský klub opravdu založen. V těchto dobách počátků EWH se řešilo hlavně možné zabezpečení vyhovujícího vybavení v místních podmínkách. Nejnáročnější byla otázka vhodných elektrických vozíků, dále pak problém výroby speciálních hokejek (T-stick) pro hráče, kteří neudrží klasickou florbalovou hokejku, výroba nestandardních branek a do budoucna i vhodnějších mantinelů. Ovšem podařil se např. překlad metodiky EWH, kterou sepsal zkušený holandský hráč. A postupem času se vyřešilo i zmíněné základní hrací vybavení jako hokejky, T-sticky a branky.
Jak už bylo zmíněno, druhý český tým tedy vznikl na podzim roku 2003 v Praze, a tím se otevřely dveře k prvnímu zápasu v ČR. Celý rok 2004 byl v podstatě právě ve znamení vzájemných zápasů jediných dvou českých klubů. Historicky první utkání bylo v dubnu 2004 ve Dvoře Králové nad Labem, druhé v říjnu v Praze a třetí, tehdy i poslední, proběhlo v Pardubicích. Tam se také hned druhý den konalo improvizované soustředění české reprezentace, která se tímto začala připravovat na ME 2005 v Itálii. Právě díky účasti na ME 2005 byl celý tento rok ve znamení horečnatých příprav. Byla to vidina možnosti poprvé vyjet za hranice a zahrát si se zkušenými týmy, natož právě hned na ME, co hnala všechny kupředu. Soustředění se střídaly se schůzkami, plánováním, sháněním potřebných financí i materiálu až vše vyústilo odletem do Říma. Zkušenost to byla obrovská a ani výsledek, předposlední 6. místo, nebylo zklamáním.
Bohužel, startem a úspěchem na ME nebyl nastartován střemhlavý rozvoj, jak by se mohlo očekávat, ale naopak přišel útlum. Přeci jen účast na mistrovství byla velká a organizačně i finančně náročná akce, a tak došlo na delší dobu k vyčerpání energie, která byla tolik potřebná k dalšímu pokračování. Naštěstí alespoň na klubové úrovni činnost tak úplně neustala a hned příští rok se opět konalo nejen pár přátelských utkání, ale oba týmy vyjely na mezinárodní klubové turnaje. Pražský tým EWSC LITA SPORT Praha, dnes Jaguars Praha, jel do německého Mnichova a tehdejší Snow Wolves Janské Lázně, dnes Tigers, navštívili turnaj pořádaný ve švýcarském Zurichu.
Tyto akce znamenaly nový impuls k rozvoji EWH v Česku, a proto se v listopadu 2006 odehrálo setkání, které se věnovalo založení české federace. Právě do České Federace se vkládaly naděje, že rozvoji EWH pomůže. Jelikož se objevil zájem několika lidí o založení třetího českého týmu ve Zlíně, objevila se i otázka české ligové soutěže. Ustanovující schůze ČFEWH se odehrála v Janských Lázních dne 28. ledna 2007. První Mistrovství České republiky se odehrálo na podzim téhož roku v Praze. Česká ligová soutěž započala hned rok příští. Bylo dohodnuto, že se hraje turnajovým způsobem od února do listopadu. Ligy se účastnily všechny české týmy. V roce 2007 přibyl tým Rejnoků ve zmiňovaném Zlíně, na konci roku 2009 tým Cavaliers Praha a o rok později tým Transformes Praha, který hned další rok zanikl, ale jeho místo nahradil klub SK Indians Plzeň. V roce 2013 ukončil svou existenci klub Tigers Janské Lázně. V roce 2014 vznikl tým Red Dragons Praha. V současnosti (rok 2015) je tak v České republice pět týmů, ale jen čtyři z nich hrají Českou EWH ligu. Rejnoci Zlín se letošního ročníku ligy neúčastní. Mezi tím vším se česká reprezentace zúčastnila ještě jednoho ME a to v roce 2008 v Belgii, kde dosáhla opět pouze na předposlední, tentokráte 7. místo. Touto akcí byl národní tým rozpuštěn. V roce 2013 se Česká republika zúčastnila turnaje čtyř národů s poněkud improvizovanou reprezentací, která byla ustanovena z týmu, který v předchozím roce vyhrál titul Mistrů republiky, což byl tým Jaguars.
Však co se nepodařilo v rámci federace a reprezentace, na bázi nadnárodní spolupráce, podařilo se na klubové úrovni. Prvním mezinárodním turnajem pořádaným v České Republice byl turnaj pořádaný týmem Snow Wolves Janské Lázně v září 2007. Hned v listopadu následovala neméně důležitá akce Development Event ve Zlíně. Tato akce je iniciativa ICEWH, která se tak snaží rozšířit EWH a seznámit s ní nové země. Kontakt se zahraničím udržuje především tým Jaguars Praha a každoročně se účastní několika mezinárodních turnajů. Mimo to pořádá i svůj vlastní turnaj. Vlastní klubový turnaj má i tým Cavaliers Praha. EWH v Česku se tak vyznačuje převážně klubovou aktivitou, nicméně Federace se opět snaží nabýt svého významu a ujmout se své hlavní role, což je především fungovaní národního týmu.