Černobílé řádění na palubovce

V sobotu 3. října ve Sportovní hale VŠE v Praze začala všemi toužebně očekávaná nová ligová sezóna Powerchair Hockey! Jelikož sezóna 2019/20 skončila předčasně a následně byla anulována, tak sobotní start podzimní částí sezóny 2020/21 znamenal návrat v soutěžním rytmu po více než půlroční pauze. Koronavirová krize je sice opět v plném proudu, ale zatím je možné za určitých podmínek ligu uspořádat. Sice bez diváků a s řadou hygienických a organizačních opatření, ale můžeme hrát, což je pro nás to hlavní. Doufáme, že situace se nebude vyvíjet takovým směrem, který by nás zase donutil ligovou soutěž a tréninky přerušit. Naopak doufáme, že se průběh epidemie zklidní a dalších kol se bude moci zúčastnit slovenský tým Bluesky Butterflies, který na prvním kole kvůli omezenému mezistátnímu cestování bohužel chyběl.

Do nové sezóny nastupuje náš klub opět se dvěma týmy. Tentokrát to nejsou Jaguars A a B, ale Jaguars Black a White. Jaký je v tom rozdíl? Jaguars A a B dělil hráče podle výkonnosti a zkušeností. Tedy smyslem týmu Jaguars B bylo zapojit a vytrénovat méně herně zkušené hráče. A to se povedlo v předchozí sezóně a pauze, ve které jsme poctivě trénovali, jakmile to bylo možné, mimochodem i na týdenním letním soustředění. Méně zkušení hráči zlepšili své dovednosti, a tak náš trenérský tým přišel s novou strategií – postavit dva výkonnostně vyrovnanější týmy, které si budou vzájemně motivací ke zlepšování a adekvátní konkurencí v ligové soutěži. Protože cílem Jaguárů není jen být nejlepším týmem v České republice, ale obstát v konkurenci Evropy. A na to potřebujeme přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. V týmu Jaguars Black hrají pod vedením kapitánky Ivy Standa, Jirka, Markéta, Pavel a v bráně mají Janu. Tým Jaguars White vede Honza a s ním hraje Denis, Lukáš, Jarda, Radim a v bráně jim kryje záda Kristýna.

A hned první zápas byl tak trochu ostrý start. Jaguars Black nastoupili proti týmu New Cavaliers Praha. V nové sestavě, po půl roce v ostrém zápasu, nerozehraní, možná i nervózní, ale plni očekávání a natěšení jsme skočili do hry. Navíc týmu Black chyběla Markéta. A co hůře – na prvním kole nám chyběla trenérka Andrea, která je už několik týdnů doma nemocná a v karanténě.   Možná i proto byla první polovina zápasu trošku rozpačitá. Standa sice otevřel skóre už na začátku druhé minuty, ale Kavalíři hned ve třetí minutě vyrovnali a do poločasové pauzy šli dokonce s jednogólovým náskokem. Na začátku nám trvalo vrátit se do hry a zvyknout si na novou sestavu. Ale situaci jsme vyhodnotili a pro druhý poločas změnili taktiku. Odezva byla vidět okamžitě – v 17. minutě vyrovnal na 2:2 Jirka po asistenci Standy a v 19. minutě zvýšil na 3:2 Standa. Kavalíři již nebyli schopni proměnit žádnou ze svých šancí a po gólu Standy s asistencí Jirky na 4:2 ve 20. minutě a Jirky na 5:2 v minutě 22. Jaguars Black naprosto ovládli zápas a vyhráli 5:2. Soupeře jsme navíc přestříleli 28:9.

Na palubovce černé jaguárské dresy vystřídali ty bílé. Jaguars White proti SK Indians Plzeň. Náš druhý tým zahájil své první utkání o poznání jistěji. Indiáni sice v první minutě vstřelili první gól, ale kapitán Honza za půl minuty vyrovnal. Ve čtvrté minutě zvýšil Lukáš s asistencí Denise a na začátku osmé minuty přidal Honza s asistencí Denise další gól. Když na začátku 12. minuty zvýšil Denis už na 4:1, vzali si Indiáni oddechový čas. Po time-outu se situace trochu změnila – jaguáři jako by znervózněli a jejich chyby především v propadání v obraně začali Indiáni využívat. Do poločasové přestávky jsme šli ale stále s vedením – 4:3. Druhá polovina už tak jednoznačná nebyla. Ale Jaguáři jí mocně povzbuzováni ze své střídačky dokázali i přes tlak udržet. Denis navíc ve 22. minutě přidal jediný gól druhého poločasu a skóre se už z 5:3 pro Jaguars Black nezměnilo. Indiáni nás přestříleli 24:17, ale brankářka Kristýna svůj tým podržela.

Po jednozápasové pauze se hřiště zaplnilo jen černobílými dresy – zápas Jaguars Black proti Jaguars White. Sice jsme jeden klub, ale když stojíme na hřišti proti sobě jako dva týmy, hrajeme naplno. O tom mimochodem svědčí i dvě ulomená téčka během tohoto zápasu. A začali jsme svižně, hra byla od začátku velmi rychlá a oba týmy se dostávaly do šancí. Jenže Jaguars White jako by přece jen byli nervóznější, v osmé minutě už Jaguars Black vedli 3:0. Dva góly dal Jirka a jeden Standa. V osmé minutě snížil na 3:1 Lukáš po asistenci Denise, jenže do konce prvního poločasu ještě zvýšil na 4:1 Standa. Na gól Standy v 17. minutě ještě na začátku 18. zareagoval Denis a snížil na 5:2, ale pak už Jaguars White gól nepřidali. Jaguars Black ještě vstřelili do konce zápasu šest gólů – a pěkně si je rozdělili – tři Standa a tři Jirka. I když měli Jaguars White v sestavě tři hráče s hokejkou, kteří mají krásnou střelu, přestříleli je hráči týmu Jaguars Black 27:17. Je ale celkem jisté, že čím více sebejistoty a střelecké pohody tým Jaguars White získá, tím budou naše vzájemné zápasy vyrovnanější.

A Jaguars White na hřišti rovnou zůstali, aby nastoupili ke svému poslednímu zápasu – soupeřem byli New Cavaliers Praha. Střelecky otevřeli zápas Kavalíři už po první minutě. Jenže Honza za pouhých 12 sekund vyrovnal. Další góly padly až v sedmé minutě, kdy se trefil Denis, ale Tomáš Suchý vyrovnal na 2:2 po trestném střílení. Hned na začátku osmé minuty zvýšil na 3:2 Denis s asistencí Honzy. Napínavý zápas se dále přeléval a Jaguáři se snažili nepropadat v obraně, ale ne vždy se jim to dařilo. Další dva góly přidali v 8. a 12. minutě Kavalíři, ale do poločasové pauzy jsme vstoupili za vyrovnaného stavu – na 4:4 srovnal v 15. minutě Honza s asistencí Denise. Následoval čas na vydechnutí a porada s trenérkou na telefonu. V druhém poločase naskočila do hry v dresu Jaguars White Iva, která byla pro první kolo klouzavým hráčem. Vystřídala Radima, protože Jaguáři potřebovali srovnat přechod do obrany a uklidnit hru, s čímž má Iva velké zkušenosti. A to se také okamžitě na hře projevilo. Jaguars přidali hned tři góly – Denis (22:05), Honza (24:09) a Denis s asistencí Lukáše (24:45). Kavalíři tlačili, ale podařilo se jim jen symbolicky snížit na 7:5 v poslední vteřině zápasu, i přes to že střel na bránu měli více – 32:22.

Poslední zápas patřil Jaguars Black, a to doslova. Soupeřem byl tým SK Indians Plzeň, ale bohužel se dostal do role nejslabšího týmu na kole ligy. První gól se Indiánům podařilo dát až ve 12. minutě, jenže to už jsme vedli 8:0. První poločas skončil 10:1. Pět gólů dal Standa, na jeden mu přihrál Jirka a na dva nahrál Jirkovi Standa. Jirka sám ještě dva přidal. Druhá polovina nepřinesla ve hře Indiánů žádnou změnu. Během jedné minuty přidal Jirka hned tři góly (16:51, 17:21 asistence Standa a 17:46 asistence Standa) a na 14:1 zvýšil v čase 18:15 Standa. V čase 18:36 se trefili opět Indiáni, ale v čase 20:04 přidal další gól Standa. Teprve pak Indiáni vystřídali svého brankáře, a nutno říct, že v tom herně nezkušeného Václava Srnce nechali pěkně vykoupat. Šlo na něj hned 27 střel, ale hlavně se k němu dostávali oba naši střelci. Do brány Indiánů se vrátil z pole Lukáš Kroupa, který je přece jen už ostřílený brankář. A také do konce zápasu pustil za svá záda z deseti střel jen dva góly (22:55 Jirka a 25:05 Standa). V čase 22:15 přidal třetí gól i soupeř. Indiány jsme přestříleli 37:17 a vyhráli 17:3.

První ligové kolo tak ovládli Jaguáři. I přes novou sestavu, chybějící hráče a chybějící trenérku. Jaguars Black neztratili ani bod, nastříleli 33 gólů a jen 7 jich obdrželi. Standa byl s 18 brankami nejlepší střelec kola, a na záda mu v tabulce s 15 góly dýchá jeho spoluhráč Jirka. Navíc byl Standa s osmi asistencemi nejvíc asistující hráč. Jana byla s 84% úspěšností nejlepší brankářka kola. Několika krásnými a čistými zásahy se v obraně blýskl i Pavel. Ale ani náš tým Jaguars White nezůstal pozadu. S šesti body se zařadil na druhé místo. Denis se sedmi góly a čtyřmi asistencemi je na třetím místě v kanadském bodování. Honza s šesti body na osmém a Lukáš se třemi na devátém. Radim ukázal zlepšení už během dvou zápasů. Oba týmy jsou navíc na začátku, takže je tu velký prostor a potenciál na zlepšení.

První kolo znamenalo hlavně velkou týmovou podporu a spolupráci, když jsme se z lavičky vzájemně koučovali a fandili si. Trenérce patří velký dík, protože byla s námi, i když se doma potýká s covidem. Už na pátečním tréninku jsme měli poradu přes video hovor, a i mezi zápasy nám volala, nebo dávala typy prostřednictvím chatu. Děkujeme i Matějovi, Jendovi, Míše, Bobovi a Ivě.